A Bionika Medline Kft. története
A teljes cégtörténet az alapítástól egészen napjainkig.

1989
A Cég megalapítása: 1989. február 1. Hajdú József és felesége megalapítják a BIONIKA Mérnöki Irodát, mely az emberi szervezetbe ültethető implantátumok fejlesztésére, gyártására és kereskedelmére szakosodott a fogászat, szájsebészet valamint a traumatológia, ortopédia és a mozgásszervi rehabilitáció területeken. Elsődleges célként a fogászati műgyökér implantátumok fejlesztésére, gyártására helyezték a hangsúlyt. Ehhez a fejlesztő munkához hasznos támogatást nyújtott Szabó György professzor a Semmelweis Egyetem Klinikáján. A Stomatológiai Intézet részéről pedig Dr. Klenk Gusztáv Osztályvezető Főorvos és Dr. Varga Zoltán főorvos adott önzetlen segítséget és orvosszakmai támogatást az igen intenzív fejlesztő tevékenységhez. Még ebben az évben megszületett a nagy tisztaságú titánium alapanyagból készült BIONIC penge és a CONEFIT csavar implantátum család.

1990
Ebben az évben kerültek alkalmazásra először a vállalat titán alapanyagú kompressziós állcsonttörés lemezei a Miskolci Szájsebészeti Osztályon. A Szolnoki Hetényi Géza Megyei Kórház orvosainak, Dr. Dósa Gábor osztályvezető főorvos és Dr. Grúber Károly főorvos szakmai útmutatásával került sor a KREAFIX néven nevezett – rögzítő diókból és rudazatokból álló igen egyszerű és praktikus – Külső Fixateur Rendszer kifejlesztésére.

1991
Sikeres gépberuházást hajt végre a cég – állami pályázatot nyerve. Ekkor folyik a titán Szájsebészeti Mini Lemezek és Csontcsavarok gyártásfejlesztése. Elkészült a BIOPLANT Csavar Implantátum Rendszer.

1992
Jelentős mérföldkőként először kap BIONIKA termék ORKI-engedélyt: a BIONIC enossealis penge implantátum rendszerre. Ez az első magyar titán fogászati műgyökér implantátum, mely 238/92. számon jegyezve ORKI-engedélyt kapott. A BIONIKA ezzel elsőként írta be magát a titán alapanyag felhasználásával előállított magyar fogászati implantátumok történelmébe.

1993
A BIONIKA első endossealis titán csavar implantátum rendszere, a CONEFIT ORKI-engedélyt kap 377/93. számon. Ezen ORKI számon jegyezték be a Conefittel együtt a SLIM és a BIOPLANT implantátumokat is. A SLIM család fejlesztésének oldalhajtásaként, a BIONIKA kifejleszti a Speedy rendszert. Megtörtént az első magyar gyártmányú dinamikus combnyakszeg, a BHS kifejlesztése. A BHS dinamikus combnyakszeg emberi szervezetbe való alkalmazhatóságát Dr. Gyárfás Ferenc, az Országos Traumatológiai Intézet osztályvezető főorvosa szakvéleményezte. ORKI-engedély száma: 378/93. Az Y-szeg (ismertebb néven: Gamma-szeg), a BGN Genocephalicus velőűrszeg, a BHN és a BHN-Salgó humerus szeg, a tömör Femur és Tibia intramedulláris velőűr szegek kifejlesztése. A BIONIKA Y-szeg fejlesztésében Dr. Dósa Gábor szakmai támogatására, a BHN-Salgó humerus szeg fejlesztésében pedig Dr. Vekszler György segítségére számíthatott a cég. Az Intramedulláris velőűrszegek 892/93. számon kaptak ORKI-engedélyt.

1995-2003
AXT (Balta) típusú Tricorticalis Implantátum Rendszer kifejlesztése Dr. Elischer Zoltán találmánya alapján. ORKI-engedély száma: 907/95. A Tulajdonosok létrehozzák a BIONIKA Medline Orvostechnikai Kft-t. ISO Minőségbiztosítási Rendszer bevezetése. Elkészül a vállalat miskolci telephelye. CNC Gyártástechnológiai fejlesztések.

1999
A Conefit a BIONIKA 10. születésnapjára megújult. Új méretstruktúrája: D3,5 D4,0 D5,0 D6,0.mm. Kibővül felépítmény rendszere.

2000
Továbbfejlesztésére kerül a SLIM és a Bioplant család. Egy implantátum rendszeren belül megtalálható az egyfázisú egy részes, egy fázisú többrészes lágyrész szintű, kétfázisú és a micro implantátumok.

2003
Bionika megvalósítja 15 éves konstrukciós elképzelését, mely SCANDREA nevet kapja. Ez a rendszer ötvözi cégünk sokéves tapasztalatát és a legmodernebb tudományos követelményeket.

2004-2007
ISO 13485 Minőség szabvány, és a CE Termék Minőségi Rendszer bevezetése Orvostechnikai eszközökre. A traumatológiában egyedülálló konstrukcióként a térd közeli femur törések kezelésére a genocephalicus szeghez hasonlóan kifejlesztésre kerül a BIONIKA T-szeg. CNC technológiai korszerűsítés. BIONIKA Implantátum Kutató Laboratórium létrehozása.

2008-2010
CORTICAL Fogászati Műgyökér Implantátum Rendszer kifejlesztése Dr. Miskolci Sándor implantológus elméleti és gyakorlati szakmai tapasztalatai és tanácsai alapján.A csípő táji törések hatékony kezelésére új Y-szeg került kifejlesztésre Y3-szeg néven.Megszületik a CorticaL ECO kivitelű műgyökér rendszer.Új technológiai fejlesztések, újabb korszerű CNC gépek üzembeállításával.

2011
A Bionika célul tűzte ki, hogy egy új fejlesztése során megnöveli az implantátum primér stabilitását, az által, hogy lépcsős külső menetstruktúrát alakít ki, az implantátum rögzítésére. Az új termék Scandrea márkanevet kapta. Vizsgálatok bizonyították, hogy az ismert legelterjedtebb márkákkal összehasonlítva, a legnagyobb primer stabilitású termék lett. A lépcsős menetkialakításának másik fontos eredménye, a minimál invaziv műtét technika alkalmazása a beültetésnél.

2014
Megszületik a “Bonelite” fogászati implantátum rendszer. A Bionika Cortikal Rendszer epszilon menetkialakítását kapta, Straumann BL tipusú belső, kompatibilis illeszkedéssel.Az utazó csavarhúzókészletünkkel nagy hiányt pótoltunk a magyar piacon, egy-egy klinika vagy rendelő több implantációs rendszert is használ párhuzamosan de az implantáló orvosok nem mindig lehetnek biztosak abban hogy az adott műszer az adott pillanatban rendelkezésre fog e állni az adott helyen. Ezért elég csak egy kicsi, de kompakt készlet ami minden rendszerhez alkalmas.

2015
Az év elején a Hicon termék család kerül kifejlesztésre. Közel egy időben megszületik a nagy primérstabilitású “Primér” implantátum, valamint az “Astrea” implantátum elvi struktúrája. Az év végére kikörvonalazódott a Multi-Compat világújdonságnak számító multicompatibilis implantátum felépítmény rendszer. Melynek részletes kidolgozását a K+F+I Pályázat keretén belül tervezzük megvalósítani.

2016
Kifejlesztettük az újgenerációs transzplantációs csavarhúzókat, többféle méretben és többféle felhasználási céllal, traumatológiai és szájsebészeti orvosszakmai területekre.
Hybrid Implantációs Rendszer kifejlesztése vékony csontszerkezetekhez, igény szerint cserélhető felépítményekhez.
Létrehoztuk a korszerű ipari színvonalú BIONIKA frézközpontot öttengelyes megmunkálóközpontokkal.

2017
A BIONIKA Klub megalapítása. Mérnök-orvos szakember találkozók szervezése, az orvostechnikai fejlesztés érdekében, a bionika mint interdiszciplináris tudomány eszközeivel.