Néhány fő iránymutató koncepció a jelen eredményekből és a további elképzelésekből:
1. Csontpótlás nélkül végzett implantációra fejlesztett BIONIKA rendszerek
1.1. Rövid implantátumok
1.2. Vékony implantátumok
2. Csontpótláshoz fejlesztett BIONIKA eszközrendszerek
2.1. Titán membránháló választék
2.2. A Csonttranszplantáció eszközei
3. Csontpótlás és implantáció egy lépésben
1.Csontpótlás nélküli implantáció
1.1. Csontpótlás nélkül végzett implantáció tipikus esete, amikor vertikálisan 5-6 esetleg 7 mm csont áll rendelkezésre az állcsont hátsó régiójában.
A csontleépülés különösen veszélyezteti az őrlőfogak helyén az állcsontot. Általában ez okozza a legtöbb gondot okozza az implantáció során, különösen ha csontpótlást szeretnénk elkerülni. A tapasztalat azt mutatja, hogy 4-6 mm vastag csont esetén is érdemes rövid implantátumot behelyezni, Ha nem is 100% a siker, kellő osseointegráció mellett stabil megtámasztást érhetünk el egy többtagú híd részeként. A továbbfejlesztés előtt a BIONIKA CortiLog alap rendszer, mely kompatibilis a CamLog rendszerrel, legrövidebb eleme 9mm volt. Sok esetben hosszúnak bizonyult, ezért az alkalmazó orvosok kérésére a BIONIKA kifejlesztette a CortiLog Short megoldást, 6 és 7 mm hosszválasztékkal.
Legfőbb jellemzője az alaprendszerhez képest, a rövidebb cső a csőben kapcsolat. Vegyes külső menetstruktúrával terveztük, mely önkompressziós epszilon menetből, azonos menetemelkedésű és több bekezdésű sűrűbb menettávolságú micro menetekből áll. Számításaink szerint 5 mm és 6 mm átmérő méretet választva jelentősnek mondható stabilitás érhető el. Nemcsak a csont méretek figyelembe vétele, hanem a minőség tulajdonságai is jelentősen befolyásolják a sikert. Kritikus tényező lehet a felület egységre eső terhelés. Tudjuk tapasztalatból, hogy az implantátum biológiai kapcsolatát biztosító közeg, a csontfészek, vagy ahogyan a geometriai megjelenéséből adódóan -kosár forma- nevezhető, a „BIOKOSÁR” minősége az az alapvető tényező, mely minden okosságot felül írhat a legjobb szándék ellenére is. Ezért a csonthiányos esetek nagy gondosságot igényelnek.

A BIONIKA más implantátumrendszerekhez is le tud gyártani, csonthiányos esetekhez, rövid implantátumokat. Ez gyakori kérés, amikor mindössze 4-5 mm csontmagasság áll rendelkezésre és hosszabb hidak közbenső támasztóelemeként szeretné az implantológus beültetni a rövid implantátumot.
1.2. Vékony implantátumok alkalmazása csontpótlás nélkül
Ma már a legtöbb implantátumrendszerben van megoldás a vékony „penge csont” csontpótlás nélküli implantálására vékony, 3,3 mm alatti átmérőjű implantátumok segítségével. Itt a kortikális fal teherviselő képességére hagyatkozhatunk. A spongióza csontszerkezet jelentősége igen csekély.
Ezt a célt szolgálják az úgynevezett mini implantátumrendszerek is, melyek túlnyomó részt egyfázisú gömbfejű geometriák. Ilyen például a Nanoplant rendszerünk. A közelmúltban kidolgoztuk azokat a változatokat is, melyekkel 1,8 mm-től 3,3 mm átmérőig nemcsak Gömb fejű elhorganyzást, hanem Torus fejű (Locator típusú) vagy ragasztott fogmű viselésére alkalmas, és csavarozott fogmű, például Multi-Unit felépítmények alkalmazását lehetővé tevő megoldások is alkalmazhatóvá váltak a Nanoplant implantátum rendszerben. Az új fejlesztések ugyanazon előnyöket biztosítják a csonthiányos betegek részére, mint amelyek elérése normál implantátumok beültetésével lehetséges.
Az egyfázisú mini rendszerek hátránya a Gömb és a Locator típusú fejrész kopásából eredő alakváltozás. Ebből eredően rövidebb-hosszabb idő alatt működési rendellenességek léphetnek fel. Ezen hátrány kiküszöbölésére fejlesztettük ki korábban a vékony 1,8mm, 2,3mm, 2,8mm átmérőjű Bioplant Bicortikális implantátum konstrukciót, valamint ezt továbbfejlesztve az új „HYBRID” rendszert.

2. A csontpótlás BIONIKA eszközrendszere
Tudjuk, a gyakorlat igazolja, hogy a megnövekedett terhelés hatására csontfelszívódással kell számolnunk, és hogy a közel nyugalmi állapot segíti az implantátum beépülését, a biokosár jótékony hatású átépülését. Régóta folynak kísérletek a biokosár minőségének javítására, különböző szintetikus és idegen, valamint saját csontanyag felhasználásával.
A BIONIKA számos eszközt fejlesztett ki a csontpótlásra vállalkozó orvosnak, hogy sikerre segítse őket.
A „HYBRID” Implantátumrendszer hosszútávon biztosítja a kopó alkatrészek cserelehetőségét, ugyanis ez egy olyan kétfázisú mini rendszer, mely a normál implantátum családok sajátjaként alkalmazott minden felépítmény típust csereszabatosan magába foglal. Például ma már nem lehetetlen vékony csontoknál sem a divatos, pénztárcakímélő All-on-4, illetve a biztonságos All-on-6 konstrukciós felépítményrendszer megvalósítása.

2.1. Titán membrán háló választék
A természetes és szintetikus csontpótló anyagok a beépülés időszakára védelmet igényelnek. Erre a célra fejlesztettük ki a különböző méretű, igen vékony titán hálókat, az úgynevezett membránokat 0,02mm, 0,1mm és 0,2mm vastagságban.

A furatos, rácsos szerkezetű membránok különböző formában, méretben kerülnek forgalomba.
· A sík hálók sebészeti ollóval szabhatók méretre.
· Ezen túl a felhasználási célnak megfelelően gyárilag előre méretre szabott speciális formák is kaphatók. A membránok titán szegecsekkel rögzíthetők, szegecsbehelyező műszer segítségével.
A membrán szegecseknek több fajtáját fejlesztettük ki, melyeket elképzelése szerint ki-ki megválaszthatja a feladat bonyolultságának függvényében:
· Laposfejű szegecs
· Belső kulcsnyílású menetes szegecs
· Keresztfejű, önmetsző kúpos szegecs-csavar
2.2. A Csonttranszplantáció eszközei
Nagy mértékű leépülés esetén csont transzplantáció válhat szükségessé. Szokásos megoldásként a medencecsontból, vagy az állcsontból kivett csontblokk csonthiányos helyre való áthelyezése hozza meg a szükséges eredményt.

Újabban hallhatunk híreket CT felvétel alapján való, idegen csontból történő, CAD-CAM technológiával előállított csontblokk alkalmazásáról is. A BIONIKA a sikeres csontblokk műtéthez a csontblokk rögzítésére alkalmas csavarok fejlesztésével, gyártásával, a behajtásukhoz szükséges csavarhúzó műszerek, komplett készletek előállításával tud hozzájárulni.

3. Csontpótlás és implantáció egy lépésben
Értelmes, logikus törekvés, annak szem előtt tartása, hogy minél kisebb stresszel oldjuk meg a szükséges műtétet. Azaz, ha lehetőséget találunk rá, végezzük el egy lépésben az egymást követő beavatkozásokat, jelen esetben a csontpótlást és a implantációt. Ezzel a céllal fejlesztettük a titán hálók új generációját, mely az implantátumhoz csavarozva biztonságos védelmet nyújt a csontpótláshoz.
Hajdú József
MSc gépészmérnök, gazdasági mérnök,
egészségügyi szakközgazdász
BIONIKA Medline Kft.
Cikk információ
- Eredeti megjelenés Implantológia
- Szerző Hajdú József
- Dátum 2017/XIV. évf.-1. szám
- URL www.dental.hu